Д-р Анна Айрумова: ИЗБЕЛВАНЕ НА ЗЪБИТЕ НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВА НА ДЕЦА И БРЕМЕННИ

д-р Анна Айрумова

Д-р Анна Айрумова е завършила Медицинска академия в гр. Смоленск – Русия. От 1995 г. живее и работи като стоматолог в България. Член е на Българския зъболекарски съюз. Има много участия в международни семинари, симпозиуми и конгреси.

Защо е необходимо да се извършва избелване на зъбите?

Не бих използвала думата необходимост. Това е въпрос на желанието на човек. Белите зъби са признак за поддържаност, представителност и не на последно място – на добро здраве. Докато жълтите зъби говорят за небрежност, занемареност и нездрав вид.

Какво трябва да знае пациентът, преди да се подложи на избелване на зъбите?

Първо – зъбите да са здрави. Да няма кариеси, заболявания по венците, да е извършено почистване на зъбния камък и тогава вече се преминава към метода на избелването, който е избран от пациента. Избелването на зъбите е като черешката на тортата – идва накрая, когато всички зъби са излекувани.

Има ли здравословни състояния, заради които човек не бива да прави тази процедура?

Такава не се препоръчва на деца под 18 години, както и на бременни, кърмачки, онкоболни и хора, които имат лигавични и пародонтални заболявания.

Какви видове избелващи методи се прилагат?

Има кабинетно избелване и системи за домашно избелване на зъбите. При кабинетното избелване се използват гелове с висока концентрация. За активиране на избелващия гел се прилага светлина или лазер.

Домашното избелване е по-щадящо за човека, защото се използват гелове с по-ниска концентрация. За тази цел стоматологът изготвя индивидуални шини за долната и горната челюст на пациента. И вече вкъщи  – веднъж дневно, той слага от гела в шините и ги поставя върху зъбите си за около половин час. В периода на избелването се препоръчва на пациентите да спазват определен хранителен режим – да не консумират кола, кафе, червено вино, боровинки и др.

При процедурите, които се прилагат в стоматологичния кабинет и се използват лентички, купени от пациента, се избелва само видимата (външната) част на зъбите, докато в домашни условия – с индивидуалните шини, зъбите се избелват по всички повърхности.

До каква степен зъбите стават по-бели?

Нюансите на бялото в стоматологията са много. Желаният нюанс се определя от пациента по време на домашното избелване, ако е избрал такова. Но все пак не бива да се прекалява, защото прекалено избеленото стои като изкуствено. А днес се стараем всичко де е естествено и близо до природата.

Интересен факт е, че жълтите и кафяви зъби се избелват по-лесно, докато нюансите на синьо и сиво – по-трудно.

Вредно ли е избелването за емайла на зъбите?

При избелване е възможно да се появи чувствителност по зъбите, т.е. те да започнат да реагират на химични и термични дразнители. Често такава се проявява на предните долни и горни резци, оголените шийки на зъбите, пукнатините и клиновидните дефекти. Стоматологът препоръчва на пациента и реминерализиращ гел, който може да се използва и по време на домашното избелване на зъбите, тъй като намалява риска за поява на чувствителност, а и става за профилактика срещу кариес.

През какъв период човек трябва да се подлага на избелване на зъбите?

За всеки пациент е индивидуално, защото това е козметична процедура. Но и тук все пак трябва да има баланс и разум. След основно избелване, когато е постигнат желан резултат, при наличие на система за домашно избелване с индивидуални шини, човек би могъл да освежи усмивката си с една – две процедури след няколко месеца. Ако например е поканен на някакво тържество или друго важно събитие, това се прави един – два дни преди него.

Екатерина Димитрова

Снимка: Личен архив

Напиши първи коментар

Коментари

Your email address will not be published.


*