Д-р Надежда Толекова е трето поколение лекар. Специалист е по детска хирургия, с 12-годишна медицинска практика. Работи в клиниката по детска хирургия на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ към отделението по хирургия на новороденото и вродените аномалии.
По време на игра децата понякога поглъщат или аспирират различни предмети с малки размери. Какви симптоми могат да насочат близките, че детето е погълнало чуждо тяло?
Малките деца опознават света орално. Така могат да вкарат/поставят доста предмети в устата, което понякога води до сериозни здравословни проблеми. От устата чуждите тела могат да попаднат в дихателните пътища или храносмилателния тракт.
Ако чуждото тяло попадне в дихателните пътища, се развива т. нар. респираторна драма – детето посинява, не може да диша. А когато премине надолу, вече може да се появи и кашлица.
Когато чуждото тяло попадне в хранопровода и не може да премине надолу, детето има затруднение с преглъщането на слюнката, повишава се слюноотделянето и има многократни позиви за повръщане. Децата се оплакват от болка зад гръдната кост, а по-големите могат да посочат и мястото, където усещат чуждото тяло. Ако чуждото тяло стигне в стомаха, обикновено няма изразена симптоматика.
Какви изследвания се извършват, за да се установи къде точно се намира чуждото тяло?
Основният метод е дихателните пътища та. Когато става въпрос за чуждо тяло в дихателните пътища (най-често органични материи), в рентгенографията на белия дроб се наблюдават специфични промени, които са свързани с по-интензивно засенчване на едната гръдна половина или хиперинсуфлация на гръдната половина, в която е попаднало чуждото тяло.
В стомашно-чревния тракт чрез рентгеново изследване лесно могат да бъдат установени метални чужди тела – монети, плоски батерии, магнитчета, игли, безопасни игли, пирончета и др.
А какво се прави, ако в хранопровода е попаднало късче от пластмасов или друг материал, който рентгенът не може да „улови“?
Извършва се рентгеново изследване с контрастна материя, която облива стените на хранопровода, и чуждото тяло може да се види като дефект в изпълването.
При попадане на чуждо тяло в трахеята или в бронхите какви възпалителни промени могат да се развият?
Чуждите тела в трахеята обикновено се изявяват клинично доста бързо, защото е много силно изразена респираторната драма (задух, затруднено дишане, посиняване). Налага се родителите незабавно да потърсят лекарска помощ, тъй като попадането на чуждо тяло в трахеята е животозастрашаващо състояние.
Възможно е чужди тела да бъдат аспирирани, да попаднат в бронхите и дълго време да останат неразпознати, например когато става въпрос за задавяне с ядки, семки, фъстъци. Задавянето обикновено преминава с някакъв по-усилен кашличен пристъп, после детето се успокоява и нещата се уталожват за следващите дни. Но впоследствие се появяват рецидивиращи белодробни инфекции на едно и също място (където е попаднало чуждото тяло). Може да се получи и аспирационна пневмония. Тогава педиатърът се усъмнява, че причината за такива инфекции е именно наличието на чуждо тяло и насочено разпитва родителите дали е имало инцидент със задавяне.
Какви са усложненията, когато чуждо тяло попадне в храносмилателния тракт?
Най-опасните усложнения са при попадане на малка плоска батерия в хранопровода, защото зарядът на батерията в контакт с лигавицата предизвиква електрохимична реакция, която води до изгаряне на стената на хранопровода. Затова, попаднала в хранопровода, тя трябва да се извади незабавно. Докато за монети или други метални късчета изваждането може да търпи малко отлагане във времето.
Имали сме случаи с погълнати безопасни иглички, които родителите закачат със синьо мънисто на възглавничката на малките бебета. Въртейки се, децата ги слагат в устата, което също е много опасно.
Къде в хранопровода е най-опасно да заседне чуждо тяло?
Навсякъде е опасно.
Може ли чуждо тяло да отиде към тънките черва?
Ако мине през хранопровода и стомаха, е възможно да отиде към тънките черва. Но се смята, че чуждо тяло, което е преминало през крайната част на стомаха, ще премине през всички останали отдели на храносмилателния тракт и ще излезе по естествен път.
Трябва да отбележа, че често децата поглъщат малки магнитчета от играчки, които са под формата на топченца и лесно преминават през хранопровода и стомаха. Поглъщането им може и да не направи впечатление на родителите, защото обикновено не е съпроводено със задавяне или позив за повръщане. Ако детето един ден глътне две-три магнитчета, на следващия ден – още две-три, тези магнитчета се слепват помежду си в храносмилателния тракт. Стоейки дълго време слепени, могат да причинят перфорация на червата и съответно е необходима оперативна намеса за премахването им.
Кога се получава сепсис?
Сепсис може да се получи при некротизиране на стената на хранопровода, по-скоро в случаи, когато става въпрос за изгаряне или когато е попаднала батерия, оставена дълго време неизвадена. И от тази некроза на стената на хранопровода се причинява медиастианит, който вече може да доведе до сепсис, но това се случва рядко.
При поглъщане на остър предмет какви са рисковете за здравето на детето?
Често се случва децата да погълнат парченца от ампули, забравени от майката, когато им е давала някакви витамини. Обикновено такива малки парченца преминават безпрепятствено през хранопровода, стигат към стомаха и излизат по естествен път. Проблем представлява, ако останат в хранопровода, защото може да се получи перфорация на хранопровода и сериозни усложнения.
Ако в хранопровода има останали пластмасови частички, също е необходимо да се извадят по спешност, защото възпрепятстват преминаването на храната и течности надолу. Стоейки на едно и също място, те могат да доведат до промени в стената на хранопровода.
Какъв е терапевтичният подход?
Когато става въпрос за чужди тела в хранопровода, се пристъпва към премахването им с ендоскопско изследване в рамките на първите един-два часа от поглъщането. Ако чуждото тяло (например монета) е попаднало в стомаха, може да се изчака в рамките на десет дни, тъй като има вероятност да бъде изхвърлена по естествен път. Ако това не се случи, също се пристъпва към ендоскопско изваждане.
Чуждите тела в трахеята и белия дроб се изваждат с бронхоскопия, като тези в трахеята трябва да бъдат отстранени възможно най-бързо.
Понякога за отстраняване на чуждо тяло от бронхите се налага няколко пъти да се провеждат бронхоскопии, за да се премахнат всички парченца. Защото семки и ядки набъбват от водата и лесно могат да се разкъсат при опит за изваждане. Така по-малките парченца могат да не бъдат забелязани при първия оглед.
За какво трябва да внимават родителите при хранене на малките деца?
Понякога на сравнително малки деца, които все още не могат хубаво да дъвчат, родителите започват да дават по-големи парченца плодове, например ябълка или грозде. Докато дъвче, детето се заиграва и може да се задави. Затова на деца под една годинка плодът трябва да се поднася настърган.
Какво не бива да правят родителите, ако детето е погълнало чуждо тяло?
Не трябва да бъркат в устата на детето, за да провокират повръщане, а незабавно да потърсят лекарска помощ.
Разкажете някой интересен случай от Вашата практика!
Момиче на около годинка беше погълнало винтче. При направената рентгенография се установи, че то е някъде извън стомаха. Беше обяснено на родителите да изчакат няколко дни, защото винтчето може да излезе по естествен път. Но ако не го забележат в изхожданията на детето, трябва да се върнат за нова рентгенова снимка. След няколко дни родителите отново доведоха детето. При рентгеновото изследване се видя, че винтчето е на абсолютно същото място, както предходния път, тоест хем е някъде по червата, но не може да помръдне надолу. Оказа се, че то е навлязло в лумена на апендикса. А при децата на тази възраст луменът на апендикса е сравнително широк. Така това чуждо тяло е попаднало там. За да се отстрани винтчето, се наложи да премахнем апендикса на детето.
Екатерина Димитрова
Коментари