В офталмологична клиника в японския град Кобе постигнаха пробив в борбата, свързана със загубата на зрение поради възрастта, съобщава cell.com. Офталмолозите са използвали човешки стволови клетки, за да възстановят част от ретината на маймуна макак. Екипът, ръководен от Мичико Мандаи, се фокусира върху лечението на макулна дупка – увреждане, което води до влошаване на централното зрение.
С течение на времето стъкловидното тяло може да се отдалечи от ретината, причинявайки разкъсвания. Конвенционалните методи на лечение невинаги дават желаните резултати и могат да повлияят негативно на периферното зрение.
В новото изследване експертите са използвали човешки стволови клетки и са ги трансплантирали на маймуната. Половин година след експеримента животното започва да вижда по-добре – способността да се фокусира върху тестовите точки се увеличава от 1,5% на 11-26%.
За съжаление в това изследване има някои трудни етични проблеми. За да проучат напълно ефективността от лечението със стволови клетки, учените е трябвало да отстранят окото на маймуната. Правейки това, те са установили, че ретината отглежда нови зрителни клетки. Но учените не могат да кажат дали тези клетки са израснали от имплантираната стволова клетка, или от собствената ретина на маймуната, което означава, че те не са сигурни как точно са работили стволовите клетки в окото на макака.
Учените казват, че са необходими допълнителни изследвания, за да се определи дали този метод е подходящ за лечение на хора.
Коментари