ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ РАЗРАБОТВАТ НАНОФИБЪРНИ ПЛАСТИРИ ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ПСОРИАЗИС

Изследователи от университета в Копенхаген са разработили прототип на пластир, който може да направи лечението на псориазис много по-лесно и по-ефективно, съобщиха от университета. Технологията също така има потенциал за лечение на други възпалителни кожни заболявания.

Псориазисът засяга 4-5 процента от датското население и е едно от най-разпространените кожни заболявания в света. Характеризира се с червеникав обрив с бели люспи, който може да варира по вид, размер и тежест.

Днес има няколко възможности за лечение на псориазис. Особено често се използват кремове и мехлеми. Предизвикателството е, че лечението трябва да се прилага няколко пъти на ден и има мазна консистенция, поради което пациентите често не са в съответствие с терапията. В противен случай е изключително важно лечението да работи оптимално.

Сега обаче изследователи от университета в Копенхаген са създали прототип на пластир, който може да реши предизвикателствата пред пациентите с псориазис.

„Разработихме сух пластир, който съдържа активни съставки за лечение на псориазис и който намалява честотата на прилагане до веднъж дневно. Това е нещо, което наистина има потенциала да увеличи комфорта на лечението при пациенти с псориазис“, обяснява доц. Андреа Хайнц от катедрата по фармация и автор на набор от статии, изследващи способността на пластира да лекува псориазис.

Изследователите са проектирали пластира така, че да съдържа едновременно две лекарствени вещества и да може да ги секретира върху кожата с различна скорост.

„Тествахме прототипа върху свинска кожа и кожни клетки от хора и го сравнихме с кремовете и мехлемите, които можете да купите в аптеката. И нашите проучвания показват, че пластирът работи поне толкова добре, колкото обичайното лечение“, подчертава Анна-Лена Гюртлер, която е един от авторите на разработката.

Пластирът за псориазис все още е само във фаза на разработка и ще изисква допълнителни изследвания, разработване на продукти и клинични изпитвания, преди технологията да може да се използва за лечение. Но потенциалът е голям и се простира извън лечението на псориазис, казва доц. Андреа Хайнц.

Още по темата – четете интервю с доц. Косара Дреновска от УМБАЛ „Александровска“

 

Напиши първи коментар

Коментари

Your email address will not be published.


*