УЧЕНИ ДАВАТ НОВА НАДЕЖДА ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ ОБОСТРЯНЕТО НА РЕВМАТОИДЕН АРТРИТ

Нови изследвания са посочили ключови клетки, които могат да бъдат насочени към предотвратяване на болезнени обостряния на ревматоиден артрит, предлагайки потенциална нова надежда на милиони хора със заболяването по целия свят, съобщиха от университета в Глазгоу.

Важните нови открития са публикувани в списание Immunity и подчертават потенциала за използване на дендритни клетки като ранни маркери за предсказване на обостряне на ревматоиден артрит.

Проучването е ръководено от изследователи от университета в Глазгоу като част от RACE (Център за изследване на възпалителен артрит „Срещу артрит“ – сътрудничество между университетите в Глазгоу, Нюкасъл, Бирмингам и Оксфорд) заедно с Universitario A. Gemelli IRCCS в Рим.

За да проведе проучването, изследователският екип изследва ставите на пациенти с ревматоиден артрит, като анализира тяхната тъкан, използвайки нова техника, наречена пространствена транскриптомия, която позволява прецизното идентифициране на отделните клетъчни местоположения.

Изследователите откриха решаваща разлика в поведението на дендритните клетки между хората, които има вероятност да изпитат обостряне, и тези, които нямат такава вероятност. По-специално, при пациенти с риск от обостряне са открити дендритни клетки в кръвта седмици преди рецидива на заболяването, което предполага, че тези клетки могат да бъдат използвани като биомаркери – или потенциални цели за лечение, за да помогнат на хората да останат в ремисия.

Последните данни показват, че около 450 000 възрастни в Обединеното кралство имат ревматоиден артрит. Болезнено и понякога инвалидизиращо състояние, ревматоидният артрит обикновено започва при хора на възраст между 40 и 60 години и е по-често при жените, отколкото при мъжете.

Въпреки че лечението се е подобрило, много пациенти изпитват болезнени и непредсказуеми обостряния. Докато при някои от тях артритът отшумява дори след края на лечението, 50% от пациентите изпитват обостряне в рамките на седмици или месеци след спиране на терапията.

Дендритните клетки често се описват като „клетъчни детективи“ или събирачи на информация поради тяхната роля да улавят и обработват информация от други клетки в тялото. Тези ключови клетки са отговорни за събирането на улики за потенциални заплахи и след това или за активиране, или за потискане на други имунни клетки, известни като Т-клетки.

При пациенти в ремисия, без никакви обостряния, дендритните клетки изпълняват задачата да потискат Т-клетките. Обратно, при активен артрит изглежда, че дендритните клетки мигрират от кръвта към ставите, причинявайки възпаление и увреждане на ставите, като инструктират Т-клетките да атакуват.

Изследователите се надяват, че техните открития могат да проправят пътя за намиране на нови лечения, които са насочени към дендритни клетки в кръвта, преди да се появят обостряния, позволявайки на повече хора с ревматоиден артрит да останат в ремисия.

Още по темата

Напиши първи коментар

Коментари

Your email address will not be published.


*