
Човешкият мозък, дори когато изглежда че не прави нищо, остава активен, припомняйки минали модели и се подготвя за бъдещето. Това показват анализите на международен изследователски екип, ръководен от Маурицио Корбета – професор от катедрата по неврология в Университета в Падуа и PI на Венето Института по молекулярна медицина, съобщиха от университета в Падуа. Изводите са направени след две проучвания, които демонстрират как мозъкът в покой има за цел да консолидира преживявания и спомени.
Изследователите са открили, че по време на моменти на очевидно бездействие мозъкът си припомня модели на нервна активност, подобни на тези, активирани по време на реални дейности, и се подготвя за бъдещето. Изследвания, публикувани в „Neuron“ и „PNAS“, разкриват, че тази спонтанна активност се среща при различни видове – от хора до червеи.
Например визуалните области, специализирани в разпознаването на лица, показват активност, подобна на тази, когато гледаме истинско лице, докато двигателната система възпроизвежда модели на движение, дори когато сме в покой. Това предполага, че мозъкът използва периоди на почивка, за да консолидира спомени за минали действия, подготвяйки се да се справи с бъдещи стимули.
Разбирането на тези механизми може да бъде от решаващо значение в изследванията на неврологичните заболявания, като например лечението на дефицити, свързани с инсулт. Следователно мозъкът е неуморен архивист и постоянен треньор, винаги на работа, дори когато вярваме, че не правим нищо.
Коментари