КЛЕТЪЧЕН АТЛАС НА ЕНДОМЕТРИУМА НА ЖЕНИ СЪС СИНДРОМ НА ПОЛИКИСТОЗНИ ЯЙЧНИЦИ МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО ПО-ДОБРО ЛЕЧЕНИЕ

Жените със синдром на поликистозни яйчници, PCOS, имат по-големи трудности при забременяване, по-чести спонтанни аборти и по-висок риск от развитие на рак на матката. В ново проучване, публикувано в Nature Medicine, шведски изследователи показват, че лигавицата на матката на тези жени се различава както по отношение на състава на отделните клетки, така и по отношение на генната експресия, съобщиха от Каролинска институт. Резултатите отварят пътя за нови лекарствени лечения.

Синдромът на поликистозни яйчници е най-често срещаното хормонално заболяване, засягащо жените в детеродна възраст. Такива пациентки имат трудности при забременяване и повишен риск от спонтанен аборт и рак на матката, особено рак на лигавицата на матката (ендометриума). Също така е обичайно засегнатите жени да са с наднормено тегло и инсулинова резистентност.

Чрез изследване на тъканни проби от маточната лигавица на пет здрави жени и дванадесет жени, засегнати от PCOS, изследователите са създали клетъчна карта на отделните клетки. Всички жени бяха с еднаква възраст, тегло и ИТМ и тъканните проби са взети в една и съща фаза на менструалния цикъл, за да се елиминират фактори, които биха могли да повлияят на анализите. В проучването всички участнички са били с наднормено тегло, но само жените със синдром на поликистозни яйчници са били резистентни към инсулин и са имали повишени нива на мъжки полови хормони.

Анализирани са близо 250 000 клетъчни ядра от лигавицата на матката на жените. Изследователите откриват ясна разлика в състава на клетъчните типове с по-висок дял на така наречените епителни клетки и по-нисък дял на стромални клетки в матката на жени с PCOS.

„Тези резултати показват, че растежът на клетките е засегнат, което може да обясни защо може да отнеме повече време на засегнатите жени да забременеят и защо е по-вероятно за спонтанен аборт, както и да допринесат за повишения риск от рак на матката“, казва Елизабет Стенер–Викторин –  професор по репродуктивна физиология в Катедрата по физиология и фармакология, Karolinska Institutet и ръководител на изследването за настоящото проучване.

В подробната клетъчна карта изследователите могат да покажат, че голям брой гени в специфични типове клетки имат нарушена експресия при жени с PCOS.

Голяма част от засегнатите гени са свързани с трудности за ранния ембрион да се прикрепи към матката, спонтанен аборт и рак на матката с функции, които засягат свързването и комуникацията между клетките.

Нашите анализи показват, че определени видове клетки в ендометриума имат нарушена комуникация и взаимодействие, което е специфично за PCOS, посочва Густав Ериксон –  един от първите автори на изследването и докторант в изследователската група на Елизабет Стенер-Викторин.

Проучването включва и част, в която жените със синдром на поликистозните яйчници са били подложени на лечение с лекарството за диабет метформин със или без съвети за начина на живот относно диета и упражнения. След 16 седмици лечение изследователите установиха, че много генни експресии в специфични типове клетки, особено в епителни и стромални клетки, се нормализират от метформин, но също и от промени в начина на живот, въпреки че това не е толкова ясно изразено.

Можем да покажем, че метформинът изглежда има значително повече функции при жени със синдром на поликистозни яйчници, отколкото понижаването на кръвната захар. В проучването всички участнички са с наднормено тегло, но метформинът вероятно има подобни ефекти при засегнатите жени, които не са с наднормено тегло, но са резистентни към инсулин, ако имат проблеми със забременяването или повтарящи се спонтанни аборти, отбелязва Елизабет Стенер-Викторин.

Друго важно откритие е връзката между генната експресия в специфични клетъчни типове и ключови клинични характеристики на PCOS, като повишени нива на мъжки полови хормони и инсулинова резистентност, подчертавайки сложната връзка между хормоналните и метаболитни фактори и ендометриалната дисфункция.

Тъй като идентифицирахме промени в генната експресия в специфични клетъчни типове, това проучване предоставя решаващи насоки за разработването на по-целенасочени лечения за свързана с PCOS ендометриална дисфункция, добавя Елизабет Стенер-Викторин.

 

Напиши първи коментар

Коментари

Your email address will not be published.


*