Д-р Теофил Пелов: СЕРИОЗНА ПАТОЛОГИЯ В ДЕТСКАТА УРОЛОГИЯ СА ВРОДЕНИТЕ ХИДРОНЕФРОЗИ

Снимка: edazdrabe.bg

Д-р Теофил Пелов е потомствен лекар. Работи като уролог в отделението по детска урология в УМБАЛСМ „ Н. И. Пирогов“. Има специализации в Турция и в Румъния. Редовно участва в международни симпозиуми и конгреси по урология.

Като детски уролог какво е предизвикателството във Вашата работа?

Работата с дечицата е коренно различна от тази с възрастните пациенти. Самото предизвикателство, че лекуваш деца, носи по-голямо удовлетворение, когато накрая резултатът е позитивен. С времето придобиваш търпение, което е ценно качество в общуването с малките пациенти. А те са искрени, безкористни. Много добре обясняват какво ги боли.

С какви урологични аномалии се раждат бебетата?

Нашето отделение лекува деца с вродени и придобити урологични заболявания, като по-голяма част от патологията е вродената. За щастие доста от вродените аномалии на пикочо-половата система са лечими и децата се възстановяват напълно, след като се намесим ние.

Сериозна патология в детската урология са вродените заболявания на бъбреците и на уретерите и пикочния мехур. Тези състояния ги лекуваме оперативно. Става въпрос за вродените хидронефрози. Това са стеснения на уретерчето, веднага щом излезе от бъбрека, в зоната на пиелоуретералния сегмент. Урината се задържа и не може да се оттича хубаво от бъбрека, който започва да се затормозява в неговата работа. И тук се намесваме хирургично, като правим реконструкция на тази зона. След това децата са напълно здрави.

Най-голяма е честотата на вродените аномалии на тестисите – т. нар. недесцендирали тестиси, които не са завършили своя път от корема до скротума. Този проблем се разрешава още в ранна детска възраст (максимум до навършване на две години на детето). Съществуват и вродени аномалии на пениса – хипоспадиите. За тях се налага реконструктивна хирургия, чрез която ние трябва да изградим нещо, което липсва.

Какво представлява хипоспадията?

Нарушение в развитието на определено ниво на уретрата, вследствие на което пенисът изглежда по доста по-различен начин.

Какви са причините за тези аномалии?

Както във всички вродени заболявания, причините и за тези аномалии не са изяснени докрай. Смята се, че някъде по време на ембрионалното развитие са настъпили генетични грешки. Със сигурност има и наследствена предиспозиция. Например, ако родител е имал хипоспадия, после в поколенията по-често се среща тази патология.

Какви са най-честите урологични проблеми при кърмачетата?

До 3-годишна възраст децата нямат сериозни урологични проблеми. Първото нещо, с което се сблъскват родителите на момченцата, но това не е урологичен проблем, е физиологичната фимоза. Тя е нещо нормално, защото така се раждат момчетата. И постепенно, още докато е малко детето, този проблем се разрешава.

До какъв период от раждането на детето е желателно да се използват памперси?

Трябва да се премахне използването им колкото се може по-рано. Препоръчително е около 2-годишната възраст на детето. Защото то вече разбира и може да му се обясни за какво става въпрос. По-дългата употреба на памперси може да доведе до кожни  проблеми. А от гледна точка на нашата специалност настъпват разстройства на уринирането, които понякога водят и до по-сериозни проблеми. Но премахването на памперсите трябва да стане от раз.

Какви са причините за честото уриниране при децата?

Едно новопоявило се често уриниране, когато е съпроводено с парене и болка, ни навежда на мисълта за възможен възпалителен проблем. Той лесно може да се установи от специалист, след като се пусне изследване на урина, обикновено стерилна. Това са т. нар. бактериални инфекции. Друга причина за честото уриниране може да бъде някаква вирусна инфекция, преболедувана назад във времето. След дихателна или чревна инфекция също настъпват разстройства с уринирането, но те преминават, дори без да се намесваме ние с лекарства. Вече при неврогенен пикочен мехур нещата са по-сериозни и изискват допълнителни изследвания. За щастие този проблем не е често срещан при децата.

Какво провокира нощното напикаване при по-големите деца?

То най-често се случва при деца със свръхактивен пикочен мехур, който не може да изпълнява своята основна роля на резервоар на урината, особено нощно време. Ако такива малки пациенти се разпитат внимателно, те ще кажат, че назад в годините не пишкат редовно, имат навик да стискат, което е вредно. Отклоняват първия призив за уриниране и успяват с часове да стоят така. И с времето пикочният мехур се уврежда. Но при добро лечение и отговорно поведение на детето този проблем е напълно лечим.

Какви са заболяванията на тестисите, характерни за детската възраст?

По-горе споменах за вродените състояния на тестиса, липсващи тестиси, които не са завършили своя реадесцензус, защото те се образуват по време на ембрионалното развитие на детето високо в корема – до бъбреците. Постепенно до раждането преминават този път до скротума и заемат типичната си позиция. Понякога по различни причини единият или двата тестиса остава най-често в ингвиналния канал. Може да остане и в корема. Това е един от проблемите. Друго заболяване е комунициращото хидроцеле, което е вид херния. При него отново по този път, по който слизат тестисите, остава комуникация с корема. Слиза течност и самият тестис плува в скротума. Получава се подуване на един или двата тестиса. При по-големите деца хидроцеле може да се получи по повод на някаква хронична травма (например при контактните спортове е нанесен удар и след време се появява този проблем). Това се нарича реактивно хидроцеле – реакция на обвивките на тестиса, които произвеждат повече течност. И в двата случая лечението е оперативно.

За съжаление, макар и рядко, съществуват и тумори на тестисите в детска възраст. По- често става въпрос за злокачествено новообразувание.

Към придобитите състояния трябва да отбележим торзио на тестиса. Това е спешно състояние в медицината, при което тестисът се завърта около оста си на различни градуси. Тогава пациентът изпитва много силна, рязка, внезапно настъпила болка в слабините. Когато едно дете се оплаче на близките си от такъв проблем, веднага трябва да бъде заведено на лекар. Защото, ако не се оперира до шестия час, този орган загива. При усукването на тестиса, при неговото завъртане се спира кръвоснабдяването и затова е наложителна операцията.

Кога се получава изкривяване на пениса?

Изкривяване на пениса има при хипоспадия и то е вродено. Този проблем се решава хирургично. Придобито изкривяване на пениса няма.

Съществуват ли уринарни проблеми въз основа на неврологични заболявания?

Да – неврогенният пикочен мехур. Такъв проблем имат предимно децата със спина бифида, които за съжаление страдат много и от проблеми с отделителната система, с изпразването на пикочния мехур. Възможно е неврогенен пикочен мехур да настъпи и при новообразувания на нервната система, засягащи гръбначния мозък, както и при тежки травми, например пътно-транспортни произшествия, падане от високо и др., при които са засегнати клончетата на нервите от гръбначния стълб или самият гръбнак. Такива пациенти много трудно се повлияват от лечение и дълго време се нуждаят от урологична помощ.

В периода на съзряване какви са урологичните проблеми?

Ако е съществувала вродена аномалия, тя до пубертета е открита и коригирана. При по-големите деца с по-висока честота са травмите на тестисите. Също така и във всяка възраст се среща усукването на тестис и едно състояние, което пак започва с болка в един от тестисите, но причината е усукването на малък рудиментарен израстък-апендикс, намиращ се на прехода тестис – епидидим. Състоянието при навременно започнато лечение е напълно лечимо консервативно, като в някои случаи се налага и ревизия. Като цяло трябва много добре да се разграничи в диференциална диагноза с торзиото на тестис.

Тук трябва да обърнем внимание и на бъбречно-каменната болест. Допреди години в детска възраст тя се е срещала много рядко, а напоследък зачестява и притеснителното е, че пада възрастовата граница. В клиниката ни вече идват бебета на по няколко месеца, които са с образувани солидни конкременти в бъбреците. И ние ги лекуваме в колаборация с детските нефролози. Вероятно причина за това са генетични дефекти, свързани с проблем в обмяната на веществата.

А какви са най-разпространените уроинфекции при момичетата?

Те най-често страдат от цистит. Поради женската анатомия една бактерия лесно може да навлезне в пикочния мехур. Получава се възпаление на лигавицата на мехура, съпроводено със силни болки при уриниране, парене, мътна урина – до кървава. С правилно антибиотично лечение проблемът отшумява бързо.

Правят ли се профилактични урологични прегледи на децата?

Има въведен скрининг. На 6-месечна възраст личните лекари задължително изпращат детето на коремна ехография, която, освен коремните органи, включва и бъбреците. Ако се открие проблем, малкият пациент се изпраща за консултация с детски нефролог или уролог. Но личните лекари са в основата на профилактиката.

Има ли урологични заболявания, които протичат безсимптомно?

Всички тумори протичат подмолно, но затова е профилактиката. Дори веднъж в годината едно дете да се заведе на преглед, може да се спестят много проблеми после. Ако едно дете никога не е ходило на уролог, желателно е родителите му да го заведат. Профилактиката е най-важна.

Екатерина Димитрова

Напиши първи коментар

Коментари

Your email address will not be published.


*